Fashion Design & Accesories

1981 yılında İstanbul’da doğdu.
1998 yılında Cağaloğlu Anadolu Moda Tasarımı Meslek Lisesinden mezun oldu.
2006 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü, Giyim Tasarımı Sanat Dalından fakülte 3.sü olarak mezun oldu.
2006 yılında 4. Uluslararası Öğrenci Trienaline “Varoluş” adlı projesiyle katıldı.
1998 yılından beri birçok tekstil firmasında giyim tasarımcısı ve tasarım direktörü olarak çalıştıktan sonra 2009 yılında “100 % Magenta” adıyla kendi markasını yarattı. Kendi tasarımlarını üretip, bir çok tasarımcının var olduğu konsept magazalarda satmaya başladı. Aynı dönemlerde Akmerkez Avm’nin yapmış olduğu FashiOn Air adlı konsept magazasında kendi markasıyla yer aldı.
2010 yılında Akmerkez Avm nin düzenlediği Fashion The Beach adlı karma defilede %100 Magenta markasıyla yeraldı.
Ocak 2012 de İstanbul Deri Fuarında TREND AREA Bölümünde tasarladığı Sanatsal Nesnesiyle yeraldı.
İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen ‘İstanbul Moda Atölyesi’ projesine katıldı. Proje kapsamında hazırladığı koleksiyonunu 12-14 Şubat 2012 tarihleri arasında duzenlenen Pure London Fashion Fair’de sergiledi. Ve aynı fuarda İstanbul Moda Atölyesi’nin karma tasarımcılar defilesinde yeraldı. sergiledigi defileler ve fuar surecinin ardindan,Katar da bulunan bir butikten sipariş alarak İstanbul`a döndü.
Mayıs 2012 de yine aynı koleksiyon ile Marmara Forum Avm ‘de düzenlenen bir defilede yer aldı.
Ekim 2012 de Forum Fashion Week kapsamında düzenlenen defilede Avrupalı Genç Tasarımcıların arasında Türk Tasarımcı olarak kendi koleksiyonuyla yer aldı.


Magenta’nın hem soğuk hem sıcak renkleri barındırmasi Melahat’ın tasarımlarında bir denge oluşturmasına neden olmuş. Günümüz modern kadınlarının günün her saati giyebileceği seçkin bir yalınlık…Süslemeden uzak, sade çizgilerin peşindeki markasını ayrıntılardaki titizliğiyle tasarımı sorgulayıp, zenginleştiriyor. Uluslar arası pazarda ulasılabirir bir marka olmayı hedefliyor.
Ayni yil icerisinde Melahat Pehlivan ve Ozge Nalbantoglu, birlikte BOAZ markasini kurdular.
Melahat,yeni koleksiyon ve tasarimlarini BOAZ`da surduruyor.

 

She was born in İstanbul, 1981.
She graduated from Cagaloglu Fashion Design Anatolian Vocational High School in 1998.
She graduated from Marmara University Fine Arts Faculty Textile Arts Department with 3th degree overall the faculty.
She participated the 4th International Student Triennal with her project `Existence` on 2006.
She has worked as a fashion designer and design director in many textile companies,then she has created her own brand “%100 Magenta” on 2009.She produced and sold her own designs in concept stores which houses many other designers at the same time.At the same time,she took place in another concept store `FashiOn Air` at Akmerkez Mall with her own brand.She joined in the combined fashion show `FashiOn The Beach` which Akmerkez Mall constructed on 2010 with %100 Magenta.
She took part with her own designing art objects at Trend Area in İstanbul Leather Fair, January 2012.
She participated Istanbul Fashion Atelier Project which Istanbul Chamber of Commerce prosecuted.She exhibited the collection that she created within this project at Pure London Fashion Fair which constructed in 12-14th of February 2012.At the same fair,she took place in the combined designers fashion show of İstanbul Fashion Atelier.After the fair process and the fashion shows,she returned to İstanbul with orders that she received from a boutique in Qatar.
She exhibited the same collection in a fashion show at Marmara Forum Mall in May 2012.
She took part in a fashion show at Forum Fashion Week October 2012 with her own collection as a turkish designer among european young designers.

Reason of the balance of Melahat`s designs is that the colour of Magenta shelters both cold and warm colors.An exclusive plainness which modern women can wear at any time during the day…She enriched her brand which avoids embellisment and follows simple lines,by questing the design with fussines in details.She aims to be a reachable brand in international market.

Within the same year,Melahat Pehlivan and Ozge Nalbantoglu, have created the brand BOAZ.
Melahat keeps going on creating at BOAZ.


Melahat Pehlivan